Chystáte se stavět či rekonstruovat svůj dům? Plánujete nákup nového nízkoenergetického rodinného domu a rádi byste získali dotaci? I když se na první pohled může zdát, že cesta k dotaci je složitá, obavy nejsou namístě.
Stavět či rekonstruovat s dotací?
Prvním krokem před podáním žádosti o dotace je rozhodnutí, za jakých podmínek je pro vás větší investice do vlastního bydlení výhodná a co od ní lze očekávat. Ujasnit si předpokládaný rozsah, např. které části domu by bylo vhodné zateplit, zda vyměnit okna, instalovat efektivnější zdroj tepla místo původního, nebo nový zdroj pro ohřev vody, popř. výrobu vlastní elektrické energie. To vše by se mělo odrazit ve zlepšení kvality bydlení, vzhledu domu, úsporách nákladů na provoz a vyšší hodnotě vašeho domu. Současně na tato opatření získáte dotaci z programu Nová zelená úsporám.
Tato dotace vám může výrazně pomoci při financování úprav domu a může pokrýt až 60 % nákladů. V některých případech budete muset projekt přizpůsobit podmínkám, za nichž je dotace poskytována. To v praxi znamená používat nové, kvalitnější výrobky a materiály, realizovat dostatečný rozsah opatření tak, aby byly splněny podmínky pro vybranou oblast podpory.
Nabídka variant podpory je poměrně široká a díky tomu by většina projektů měla najít tu svou oblast podpory, ve které získají dotaci. Předpokladem pro získání dotace je splnit požadavek na minimální úsporu energií. Proto se může stát, že vám například pouhá výměna oken bez zateplení budovy toto kritérium nesplní.
S každou dotací je spojena určitá finanční spoluúčast. Na začátku platíte vše sami a peníze vám přijdou na účet až poté, co stavbu či rekonstrukci ukončíte a vše řádně doložíte. Počítejte tedy s tím, že musíte mít vlastní finanční prostředky nebo vhodný úvěr, ze kterého bude čerpat prostředky na úhradu nákladů během realizace.
Vyhledejte projektanta a energetického specialistu
Před podáním žádosti je nezbytné připravit odborný posudek. Ten musí být vypracován odborně způsobilou osobou, zpravidla projektantem a energetickým specialistou (pro opatření v oblastech podpory A nebo B, tedy zateplení a novostavby). Výběr zpracovatele je na vás, doporučujeme se informovat u jiných úspěšných žadatelů, svých známých, na jejich doporučení.
Nenajdete-li takto nikoho vhodného, lze využít naší databázi specialistů. V případě opatření z oblastí C a D může potřebný posudek vypracovat odborná firma, která bude instalace provádět.
Nezapomeňte, že dobře zpracovaný projekt je předpokladem pro úspěšnou realizaci i rychlé vyřízení žádosti. Solidní projektant by si měl od vás vyžádat co nejdetailnější informace o záměru, na který budete žádat o podporu, i o samotné stavbě a způsobu, jakým ji užíváte. Zpravidla by měl navštívit vaši stavbu a na místě si některé předpoklady ověřit. Také by vám měl doporučit více variant řešení, např. odstupňované podle požadavků jednotlivých oblastí podpory v programu Nová zelená úsporám a odhadnout náklady i očekávané úspory. Díky dobře připravenému projektu lze lépe kontrolovat náklady stavby a předcházet jejich neočekávanému navýšení.
Obsah odborného posudku je závislý na typu opatření, na které je požadována dotace. Jeho účelem je především poskytnout podklad pro realizaci prací a současně doložit splnění podmínek dotačního programu, včetně vyčíslení předpokládaných úspor. Je také podkladem pro případné kontroly.
Realizace některých typů opatření je podmíněna souhlasem stavebního a dalších úřadů, zejména v případě nástaveb a přístaveb, zásahu do nosných konstrukcí, památkově chráněných objektů atd. I v tomto ohledu by vám měl projektant poskytnout podporu, popř. můžete příslušné úřady dotázat sami. Vyhnete se tak případným pozdějším nedorozuměním.
Co má obsahovat odborný posudek
V této části najdete základní dokumenty vyžadované při podání žádosti dle typu podporovaného opatření. Níže uvedený rozsah postačuje ve většině případů, Státní fond životního prostředí ČR si však může v případě potřeby vyžádat i další dokumenty.
Dokumenty potřebné pro všechny typy podpor
Oblast podpory A – Zateplení a D.1 Instalace stínicí techniky
Oblast Podpory B – Novostavba
Oblast Podpory C – Zdroje energie
Oblast podpory D – Adaptační a mitigační opatření
Vyplňte elektronickou žádost o dotaci
Žádost lze podat výhradně prostřednictvím Agendového informačního systému SFŽP ČR, zkratka AIS. Vstoupit do něj můžete prostřednictvím odkazu PODAT ŽÁDOST. Pokud nebudete žádost podávat sami, lze prostřednictvím tohoto systému zmocnit k jejímu vytvoření a podání jinou osobu. Na stránce Návody pro práci s AIS SFŽP ČR najdete manuály a videonávody, jak při podání žádosti postupovat.
Kontrola a doplnění žádosti
Po zaevidování žádosti v systému AIS prověří pracovníci Státního fondu životního prostředí ČR její přijatelnost. V případě zjištění nedostatků obdržíte (popř. vámi zmocněná osoba) na e-mail uvedený v žádosti Výzvu k odstranění nedostatků s lhůtou 30 kalendářních dnů. Pokud tuto lhůtu nebudete moci dodržet, můžete požádat o její prodloužení.
Je-li vaše žádost formálně i věcně v pořádku, obdržíte do své e-mailové schránky akceptační dopis. Od této chvíle Vám běží lhůta, kterou máte na provedení podpořených opatření a jejich doložení Fondu. S pracemi však můžete začít již před podáním žádosti, v průběhu jejího hodnocení nebo až po doručení akceptačního dopisu.