UPOZORNĚNÍ: Příjem žádostí v programu NZÚ Light je opět otevřen.
Už jste si vyměnili starý kotel? Pokud ne, budete mít ještě další možnost to udělat s využitím kotlíkových dotací, které se vracejí a budou otevřeny až do roku 2022. Dne 1. září 2022 začíná platit zákaz neekologických starých kotlů, který byl schválen již v roce 2012. Nízkopříjmové rodiny budou moci získat až 95% dotaci, žádat mohou ale i ostatní, připravili jsme pro vás i přehlednou tabulku podpory.

S následky ničivého tornáda, které způsobilo mnoho lidských tragédií, se budou bohužel zasažení lidé vypořádávat dlouho. Pro zasažené obce se kromě jiné pomoci otevře i dotační výzva, ze které bude možné zaplatit obnovu vodovodních a kanalizačních sítí, zeleně a také zlikvidovat dočasné skládky stavebního i nebezpečného odpadu, která na postižených místech vznikají.

Využití dešťové vody na zalévání a splachování ulehčí stavebníkům nová legislativa. O tom, jak to bude fungovat, jaké jsou parametry a detaily, se dočtete v našem textu. Pokračujeme i v seriálu o novelizaci zákona o veřejných zakázkách.

S opakovanými bleskovými povodněmi si poradili v Drslavicích, kde vybudovali poldr, který vodu zadržuje na místě a chrání majetek i zdraví občanů. Stavba už má za sebou ostrý test, kdy prokázala, že opravdu účinně pomáhá zvládat zátopové riziko. Jakýmsi bonusem je, že se místo stalo oblíbeným vycházkovým cílem a vhodně doplnilo místní krajinu.

V našem letním dvojčísle tentokrát přinášíme dvě reportáže, jednu z Krušných hor, druhou z jihomoravských lužních lesů. Zdvojena je i rubrika Technologie, kde se můžete přečíst o ekologických aspektech těžby kryptoměn nebo o využití dronů pro zalesňování.

Součástí tištěného vydání Priority je časopis Dřevo&Stavby, ve kterém si kromě jiného můžete prohlédnout několik úspěšných projektů energetických úspor veřejných budov s přehledem podpory, která na tyto objekty čeká v dalších letech.

PRIORITA 7-8/2021

Dřevo&stavby 2021/2022