Nejčastější dotazy
U první výzvy NZU Light byl příjem žádostí ukončen a od 2. května 2023 se mohou žádosti podávat už jen do NZÚ Light 2023.
Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) se zaměřuje se na podporu energeticky úsporných opatření v rodinných a bytových domech – od zateplení přes obnovitelné zdroje energie až po pasivní výstavbu. Nově pokrývá i adaptační opatření reagující na změnu klimatu. Program odstartoval v roce 2014 a do roku 2021 jím prošlo více jak 89 tisíc žádostí za 20 miliard korun. Díky tomu patří k nejefektivnějším a nejdostupnějším dotačním programům v České republice.
V nové etapě, která začala na podzim 2021, se program rozšířil o podporu energetických úspor u bytových domů po celé České republice a program Dešťovka, který je určen na podporu zachytávání a využívání dešťové vody. Více
I když jádro programu Nová zelená úsporám zůstává stejné, přináší další etapa řadu novinek. Těmi nejzásadnějšími jsou rozšíření podpory na bytové domy po celé ČR a sloučení s programem Dešťovka, zaměřeným na hospodaření s dešťovou vodou. Došlo i k dalšímu rozšíření podporovaných opatření např. o nabíjecí stanice pro elektromobily či ohřev vody pomocí tepelného čerpadla. U některých podporovaných opatření se pak navýšili jednotkové dotace. Například se zvýšila podpora na zateplení stávajících domů o cca 20 %, podpora na výstavbu rodinného domu o 50 tisíc korun a finančně si domácnosti polepší i při výměně zdroje tepla.
Velmi zajímavou novinkou je systém bonusů. Pokud zkombinujete více úsporných opatření, získáte ke standardní dotaci navíc dalších 10 tisíc korun. Takto si majitelé rodinných domů mohou přijít až na dodatečných 90 tisíc korun a majitelé bytových domů až na 120 tisíc korun. O až 75 tisíc korun si přilepšíte, pokud si zároveň požádáte o výměnu neekologického kotle z kotlíkových dotací a zateplení z programu Nová zelená úsporám.
Podání žádosti i všech potřebných dokumentů probíhá online, už tedy nemusíte na poštu či na úřad a vše vyřídíte z pohodlí domova.
Program je určen přímo občanům, majitelům a stavebníkům rodinných a bytových domů z celé ČR. O dotaci mohou tedy žádat vlastníci stávajících rodinných domů a rekreačních objektů užívaných k trvalému bydlení, vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky) a příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky.
Program je určen pro vlastníky a spoluvlastníky rodinných domů a rekreačních objektů využívaných k trvalému bydlení z řad seniorů, invalidních důchodců a lidí pobírajících dávky na bydlení. Podmínkou je, aby v době podání žádosti byl rodinný dům ve vlastnictví žadatelů a ti v něm měli současně trvalý pobyt, a to déle než od 12. září 2022. NZÚ Light má přinést prostředky na úsporná opatření pro nízkopříjmové domácnosti, které jsou nejvíce ohroženy energetickou chudobou. Čerpat mohou prostředky na dílčí zateplení a na instalaci solárního systému na ohřev vody.
Peníze můžete vynaložit zejména na renovace menšího rozsahu. Můžete například zateplit fasádu, střechu anebo strop pod půdou domu. Stát vám přispěje i na výměnu oken a vchodových dveří. Můžete vyměnit jen některá okna, nebo zvolit více různých opatření, tak abyste nabízené finanční prostředky maximálně využili k renovaci obydlí. Od května 2023 je nabídka rozšířena o podporu solárních systémů na ohřev vody ve výši 90 tisíc korun. Na jeden rodinný dům takto můžete získat až 240 tisíc korun.
Pro opatření většího rozsahu je zpravidla vhodnější podat žádost ve standardním programu Nová zelená úsporám.
Elektronický příjem žádostí je spuštěn od 9. 1. 2023. Požádat o dotaci je ale možné na opatření realizovaná po 12. 9. 2022.
Příjem žádostí probíhá do 31. 12. 2024 nebo do vyčerpání peněz. V případě rychlého vyčerpání jsme připraveni přidat další finance, aby příjem žádostí mohl kontinuálně pokračovat.
Pokud máte možnost, řekněte si o pomoc v nejbližší rodině. Obrátit se můžete na zástupce Místních akčních skupin a konzultačních středisek EKIS, kteří poradí, jaká opatření jsou ve vašem domě vhodná a pomohou s celým procesem od podání žádosti až po doložení realizace úsporných opatření. Kontakty na poradce v jednotlivých krajích najdete na stránce Poradenství pro NZÚ Light.
Program Nová zelená úsporám je financován z nástroje na podporu oživení a odolnosti (RRF – Recovery and Resilience Facility) v rámci Národního plánu obnovy. V prvních letech 2021–2025 je objem prostředků 19 miliard korun. Tato částka není rozdělována mezi kraje, rozděluje se pouze podle požadavku na oblasti opatření. Na renovace a výstavbu rodinných a bytových domů je stanoveno 10 miliard korun, na výměnu nevyhovujících zdrojů tepla za obnovitelné zdroje energie (OZE) a samostatné instalace OZE 8,5 miliard korun a půl miliardy je připraveno na environmentální vzdělávání a osvětu. Od roku 2026 bude program financován z podílu na výnosu dražeb emisních povolenek (cca 4 miliardy Kč/rok), případně z Modernizačního fondu.
„Nízkopříjmovost“ pro potřeby NZÚ Light znamená, že všichni členové vaší domácnosti pobírají starobní důchod, nebo invalidní důchod třetího stupně, nebo příspěvek na bydlení v období mezi 12. 9. 2022 a datem podání žádosti.
Pro doložení důchodu vám bude stačit aktuální výměr důchodu. Pokud ho nemůžete dohledat, potvrzení o pobírání důchodu vám vystaví každá pobočka OSSZ na počkání.
K doložení příspěvku na bydlení vám postačí rozhodnutí o přiznání příspěvku na bydlení v daném období.
Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Zeptejte se nás prostřednictvím kontaktního formuláře.