Příjem žádostí v programu NZÚ Light pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy je opět otevřen.
Dotační nabídka se rychle rozšiřuje. Operační program Životní prostředí vyhlašuje další výzvy, už jich je celkem pětadvacet, ty nové se zaměřují na přírodu a krajinu. Ostrý start má za sebou i Operační program Spravedlivá transformace, nové výzvy se vypíšou v polovině listopadu.

Pozadu nezůstávají ani Norské fondy, které cílí s novou výzvou na ovzduší a adaptaci. Z Modernizačního fondu se už vyčerpalo přes 140 miliard korun, dalších třináct miliard je připraveno v nových výzvách na ekologičtější provoz průmyslových podniků.

Tématem poslední doby jsou samozřejmě energie. V časopise najdete pár tipů, jak ušetřit za energie v domácnostech. Můžete si také vytrhnout čtyřstránkovou přílohu uvnitř tištěného vydání, která obsahuje pár rad. Obce šetří elektřinu i teplo díky modernizacím svých budov, na které přispíváme dotacemi. Samosprávy také kupují s podporou elektroauta, jejichž provoz je ekologičtější a oproti starým obecním flotilám i mnohem levnější.

Smrkové monokultury v našich lesích nemají příliš dobrou pověst. V Krkonoších na to jdou od lesa, zachraňují původní krkonošské smrky. Více si můžete přečíst v reportáži.

O stromech je také rubrika Úspěšný projekt, v Železném Brodě obnovili více než sto let starý park. V jiném Brodě, Českém, se chystají postavit školku. Bude to uhlíkově neutrální budova.

Nejen energiemi a stromy živ je člověk. V rubrikách Technologie a Zahraničí se podíváme na udržitelný rybolov, respektive řecký olivový olej.

PRIORITA 11/2022 ke stažení >