UPOZORNĚNÍ: Příjem žádostí v programu NZÚ Light je opět otevřen.
Úderem úterní desáté hodiny se spustil příjem žádostí v další etapě programu Nová zelená úsporám. Program má zajištěny dostatečné finanční prostředky minimálně do roku 2025 s dalším výhledem až do roku 2030, žádosti bude možné podávat kdykoliv v celém tomto období. Majitelé rodinných a bytových domů se tak nemusí obávat, že svoji žádost nestihnou podat včas. Rozhodně se nebude opakovat situace z některých výzev kotlíkových dotací, kdy byl příjem žádostí uzavřen za několik málo minut či dokonce sekund.

Nově bude příjem žádostí i dokládání všech podkladů probíhat elektronicky prostřednictvím internetu. Abychom mohli ověřit vaši totožnost, budete potřebovat některý z elektronických identifikačních prostředků, například:

NIA ID – jde o identifikační prostředek založený na uživatelském jménu a heslu s následným ověřením pomocí SMS kódu. Pro zřízení NIA ID nejprve zaregistrujete svůj profil na www.identitaobcana.cz/ProfileRegistration a poté provedete jeho aktivaci buď pomocí datové schránky nebo na jakékoliv pobočce CzechPOINT. Ihned po aktivaci můžete použít zvolené jméno a heslo pro přihlášení do systému. Projděte si jednoduchý návod na zřízení NIA ID ve třech krocích.

Aplikaci Mobilní klíč eGovernmentuaplikaci pro Váš chytrý telefon je k dispozici pro telefony se systémem Android a iOS (Apple). Po instalaci aplikace vás průvodce provede aktivací, kterou je možné provést buď přihlášením do vaší datové schránky nebo osobně na kterémkoliv pracovišti CzechPOINT. Po aktivaci je možné použít přihlášení například pomocí otisku prstu, PIN nebo vámi zvoleného hesla.

Občanský průkaz s aktivovaným kontaktním čipem – máte-li k dispozici elektronický občanský průkaz, příslušnou čtečku čipových karet, můžete se přihlásit stejným způsobem, jako například do vaší datové schránky.

Bankovní identitu u vybraných bank – využití tohoto způsobu ověření je momentálně v řešení. Služba je podporována ze strany Air Bank, Československé obchodní banky, České spořitelny, Komerční banky, MONETA Money bank a Raiffeisenbank. Do konce roku 2021 by měla být služba dostupná i pro Equa bank, Fio banku, mBank a Unicredit Bank. Bude-li tento prostředek umožněn, přihlásíte se do systému pro podání žádosti obdobně jako do internetového bankovnictví.

Další možnosti přihlášení a kompletní informace o službě identity občana naleznete na webových stránkách Správy základních registrů info.identitaobcana.cz.

S jakýmkoliv identifikačním prostředkem se pak můžete kdykoliv přihlásit do Agendového informačního systému SFŽP ČR na webové adrese zadosti.sfzp.cz a podat si žádost o dotaci.

Přihlásit se do systému pro podání žádosti >>

Stále nevíte jak na to?

Pokud doma nemáte počítač nebo vám přijde celý systém složitý a bojíte se, že sami zřízení identity a následně podání dotační žádosti nezvládnete, kontaktujte kterékoli naše krajské pracoviště, kde s vámi celý postup osobně projdeme. Pro ty, co chtějí s dotací Nová zelená úsporám pouze měnit kotel na vytápění, jsme navíc vyhradili speciální dny a časy pro osobní a telefonické konzultace. Poradenský servis je primárně určen pro žadatele, kteří si podání žádosti zajišťují sami, nikoli pro zprostředkovatelské společnosti.

Poradenský servis speciálně pro ty, co chtějí jen vyměnit starý kotel

Krajská pracoviště SFŽP ČR – kde nás najdete

Středa 16-17 hod.
Pátek 9-10 hod.

Poradenský servis pro všechny žadatele

Krajská pracoviště SFŽP ČR – kde nás nejdete

Pondělí 9-17 hod.
Středa 9-16 hod.
Pátek 10-12 hod.

Obracet se můžete i na bezplatnou informační linku 800 260 500, která je vám k dispozici od pondělí do pátku v časech od 7:30 do 16:00 hodin.


Návod na založení a aktivaci identifikačního prostředku NIA ID ve 3 krocích

Pro podání žádosti o dotaci je nutné mít zřízen některý z identifikačních prostředků služby identity občana, které slouží k bezpečnému ověření vaší totožnosti, pokud chcete využívat online služby poskytované veřejnou správou. Více informací se dočtete také na webových stránkách info.identitaobcana.cz.

Jedním z identifikačních prostředků je tzv. NIA ID založené na uživatelském jméně a heslu.

KROK 1 – Založení NIA ID

 • zaregistrujte se přes formulář na www.identitaobcana.cz/ProfileRegistration
 • k registraci potřebujete svůj mobilní telefon, na který přijde ověřovací kód v SMS zprávě
 • potvrzení registrace a návod, jak dále postupovat, naleznete ve vaší e-mailové schránce, kterou jste uvedli při registraci

KROK 2 – Aktivace NIA ID na kontaktním místě CzechPOINT

 • navštivte kteroukoliv pobočku CzechPOINT, na které budete potřebovat:
  • svůj občanský průkaz
  • identifikační kód (přišel vám e-mailem i SMS zprávou)
 • u přepážky sdělte, že chcete podat „Žádost o poskytnutí referenčních údajů z registru obyvatel jiné osobě“ a poskytujete:
 • údaje Správě základních registrů s IČO 72054506
 • datum narození
 • čísla elektronicky čitelných dokladů
 • vyberte variantu jednorázového poskytnutí

KROK 3 – Přihlášení do systému a podání žádosti

 • přihlaste se do Agendového informačního systému SFŽP ČR na webové adrese zadosti.sfzp.cz, budete potřebovat uživatelské jméno a heslo z registrace NIA ID
 • na váš mobilní telefon přijde ověřovací SMS kód, který zadejte před dokončení přihlášení
 • podejte žádost

Obrázkový návod ke stažení:

Videonávod:

Návod na podání žádosti na webu AIS SFŽP ČR