Zde najdete odpovědi na nejčastěji kladené otázky k dotacím z podprogramu Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce.
Ano, v Nové zelené úsporám lze dotaci čerpat při realizaci zateplení svépomocí, a to i zpětně na opatření realizovaná a uhrazená 1 rok před podáním žádosti.
Podpořit lze pouze dveře na obálce budovy. Příklad: pokud vcházíte do domu nevytápěnou verandou (předsazenou před domem), lze podpořit výměnu dveří pouze mezi nevytápěnou verandou a vytápěným interiérem (chodbou). Výměnu oken v nevytápěné verandě podpořit nelze. Pokud je veranda, resp. předsíň uvnitř domu, tak „spadá“ do obálky budovy a výměna dveří bude podpořena.
Dotaci lze získat na výměnu celého okna včetně rámu. Repase je povolená pouze v památkově chráněných objektech.
Ano, stávající tepelné izolanty (v souladu s normou) lze do realizovaných opatření zahrnout.
Senioři a domácnosti s nižšímu příjmy mají k dispozici poradenství zástupců MAS a EKIS. Proškolení poradci jim pomůžou s celým procesem vyřízení žádosti včetně přípravy a potvrzení potřebných dokumentů.
Žadatelé v podprogramu NZÚ Light si podklady mohou zajistit ve spolupráci s projektantem, zástupcem MAS a EKIS nebo energetickým specialistou za podmínek, které si domluví. Žadatelé v podprogramu Oprav dům po babičce se musí obrátit na projektanta nebo energetického specialistu.
Výměna malého počtu oken patrně stačit nebude, minimální výše dotace na zateplení (včetně oken) je 50 tisíc korun. K získání bonusu za kombinaci opatření je pak nutné k zateplení realizovat výměnu zdroje tepla a/nebo fotovoltaiku.
Ano, v programu Nová zelená úsporám pro rodinné i bytové domy je možné podpořit i renovace památkově chráněných budov, nutné je doložit souhlas orgánů památkové péče.
Toto v programech NZÚ Light možné není. Zateplení je možné provádět pouze na stávajících konstrukcích, které tvoří obálku budovy, a které jsou v souladu s platným kolaudačním rozhodnutím.
Střešní okna jsou brána jako „standardní“, podpora se na ně vztahuje stejně jako na ostatní okna. Výměna ale bude muset být realizována v rámci většího projektu, minimální možná dotace v oblasti zateplení je 50 tisíc korun.
Na novostavbu rekreačního objektu není možné v rámci programu Nová zelená úsporám čerpat dotaci.
Ano, je to možné v případě, že plocha vyměňovaných oken bude dostatečně velká, aby bylo možné poskytnout minimální možnou podporu, tedy 50 tisíc korun. To odpovídá zhruba 23 m2 výplní otvorů.
Dokument požadujeme v NZÚ Light při podání žádosti o podporu na instalaci tepelného čerpadla vzduch-voda, země-voda, voda-voda, pokud proběhla kolaudace domu před 1. 1. 2009. Pokud kolaudace proběhla po tomto datu, nebo původním hlavním zdrojem bylo vytápění elektrické vytápění, tak tento výpočtový nástroj není nutné dokládat.
Ano.
Ano, tato podmínka již neplatí, můžete vybrat kterýkoliv z podporovaných zdrojů.
Pokud původní tepelné čerpadlo nebylo pořízeno z dotace z veřejných prostředků, pak ano.
Ne, podporu nelze poskytnout na opatření a změny opatření, na která byla v minulosti přijata podpora z dotačních programů zaměřených na úspory energií, zvýšení účinnosti a snížení emisí.
Ano, tato výměna bude v souladu s podmínkami programu. Tento kotel bude možné také případně ponechat jako bivalentní zdroj.
Ano, je možné vyměnit jakýkoliv zdroj tepla za kterýkoliv z podporovaných zdrojů.
Fondu se takovéto podklady nepředkládají, ale doporučujeme, aby si je žadatel zajistil pro případné reklamace či kontroly. V případě instalace tepelného čerpadla bude nutné posouzení vhodnosti instalace do konkrétního domu pomocí výpočtového nástroje pro posouzení vhodnosti instalace tepelného čerpadla pro vytápění. Toto neplatí, pokud bylo původním zdrojem elektrické vytápění nebo pokud byl nemovitost kolaudovaná po 1. 1. 2009.
Akumulace energie do baterií je v této výzvě povinná. Započítávají se pouze akumulátory využívající lithium.
Instalace fotovoltaické elektrárny musí nově povinně zahrnovat i systém akumulace vyrobené energie (baterie). V případě fotovoltaického ohřevu vody není baterie vyžadována.
Nelze. Podpořit můžeme pouze jedno z těchto opatření.
Ano, sdílení elektřiny mimo společenství je možné za současného splnění instalace systému chytrého řízení.
Nově se pořízení nového bojleru nebude posuzovat.
Fotovoltaický systém by měl být umístěn přednostně na střeše nebo fasádě rodinného či bytového domu. Pokud to není možné, lze ho umístit i na jiných plochách nebo na terénu, ale nesmí to bránit růstu zeleně pod panely – je nutné panely instalovat na vhodné nosné konstrukci. Umístění na jinou budovu je přípustné při řádném zdůvodnění žadatele, proč nelze panely umístit na budově žadatele, a doložení souhlasu vlastníka budovy, na kterém budou panely umístěny, a to na celou dobu udržitelnosti tj. 5 let.
Nelze. V tomto konkrétním případě by se jednalo pouze o rozšíření již zadotovaného systému. Vypočtená dotace na takové rozšíření by byla velmi nízká, systém lze upravit na vlastní náklady. V programu NZÚ zároveň obecně platí, že nelze poskytnout dotaci na opatření, která byla již v minulosti dotačně podpořena.
O podporu na pořízení nádrže na dešťovou vodu je možné v programu NZÚ Light požádat pouze v kombinaci se zateplením a/nebo výměnou zdroje tepla a/nebo instalací OZE. Výměnu zdroje tepla lze podpořit samostatně. V případě programu Oprav dům po babičce je podmínkou získání dotace podání žádosti pouze v kombinaci se zateplením nebo s novostavbou. O podporu lze tedy žádat v rámci komplexnějšího projektu.
Pokud se jedná skutečně o rekonstrukci, ne o novostavbu na místě odstraněného RD, tak není rekuperace nutná. Pro čerpání z výzvy Oprav dům po babičce musí dojít k optimálnímu zateplení domu a splnění ostatních podmínek výzvy. Případně můžete čerpat i samostatně podporu na rekuperaci ve výzvě NZÚ Light.
Nově je dobíjecí bod pro elektromobil podporován částkou 10 tisíc korun v rámci dotace na fotovoltaiku. Limit podpory pro fotovoltaiku (včetně dobíjecího bodu) je 100 tisíc korun, resp. 140 tisíc korun.
Ano. Zateplení můžete v jedné žádosti zkombinovat i s dalšími úspornými opatřeními vč. fotovoltaiky, výměny zdroje, využití dešťové vody a pod. Na každé opatření pak čerpáte dotaci ve výši limitů podpory, tedy např. FVE až 140 tisíc Kč, tepelné čerpadlo až 130 tisíc atd. a navíc získáte kombinační bonus. Samostatně bez zateplení můžete žádat o podporu v NZÚ Light.
Pro výpočet podpory zelené střechy se započítává plocha vegetačního souvrství. Tím se rozumí celá skladba, která se použije pro zelenou střechu, nikoliv jen tam, kde jsou vysázené rostliny. Započtou se i chodníčky a filtrační vrstva kačírku, pokud je pod nimi hydroakumulační vrstva, jednoduché prostupy jako vpusti, ventilační komínky apod. Nezapočítávají se střešní okna, světlíky a atiky.
Pokud máte možnost, řekněte si o pomoc v nejbližší rodině. Obrátit se můžete na zástupce Místních akčních skupin a konzultačních středisek EKIS, kteří poradí, jaká opatření jsou ve vašem domě vhodná a pomohou s celým procesem od podání žádosti až po doložení realizace úsporných opatření. Kontakty na poradce v jednotlivých krajích najdete na stránce Poradenství pro NZÚ Light.
Obecně platí, že pokud žadatel poruší některou z podmínek programu, hrozí, že dotaci či její část bude muset vrátit. V případě nesplnění podmínky 5 let trvalého bydliště v nemovitosti bude vždy záviset na konkrétních okolnostech případu. Vrácení celé dotace očekáváme zcela výjimečně v případech, kdy zjistíme účelové obcházení podmínek ze strany žadatele, což by mohl být právě prodej nemovitosti.
Pro zateplení domu budete potřebovat podklady od projektanta a energetického specialisty. Může zpracovat MAS/EKIS (stačí Zpráva o navrhovaných opatřeních?)? Pro ostatní opatření není ve výzvách programu NZÚ projektová dokumentace požadována, je nahrazena zprávou o instalaci zařízení a vyhodnocením úspor a přínosů, které potvrdí odborná dodavatelská firma. Není nutné, aby celkový projekt zpracovával jeden specialista, ale pokud na sebe jednotlivá opatření navazují, například při využití přebytků elektřiny pro tepelné čerpadlo, je z důvodu koordinace vhodnější, aby projekt na instalaci a propojení fotovoltaiky a tepelného čerpadla zaštiťoval jeden specialista, a to i kvůli možným reklamacím.
Na webových stránkách NZU je k dispozici výpočtový nástroj. Pro jeho použití je nutno znát některé speciální vlastnosti použitých materiálů, informace by měl poskytnout výrobce.
V NZÚ Light není environmentální hodnocení vyžadováno.
Podprogram Oprav dům po babičce je určen domácnostem, které plánují komplexní renovaci svého rodinného domu. Podmínkou čerpání je realizace optimálního (důkladného) zateplení, všechna ostatní opatření jsou možná pouze v kombinaci se zateplením. Podprogram NZÚ Light podporuje dílčí renovace, s dotací lze realizovat úsporná opatření samostatně nebo v kombinaci.
Celková výše podpory na podanou žádost včetně bonusů nesmí přesáhnout celkové doložitelné přímé realizační výdaje. Tedy poskytnuté prostředky musí být kryty fakturami a účty v dostatečné výši, aby mohla být podpora poskytnuta v maximálním rozsahu. V opačném případě bude žadateli vystavena vratka.
Svůj projekt musíte dokončit do 24 měsíců od vydání rozhodnutí ministra, nejpozději však do 30. června 2028.
Žadatel nemá žádné dluhy ani pohledávky vůči státu či třetím osobám, které by nebyly řádně spláceny či vypořádávány. Jeho práva k nemovitost nejsou omezena a může s ní volně nakládat. Překážky z důvodu rekonstrukce dané nemovitosti nebo pořízení jiné nemovitosti (např. dětem k pořízení vlastního bydlení) nejsou překážkou podání žádosti o podporu.
Není to možné. Pokud by žadatel chtěl čerpat zvýhodněnou dotaci pro nízkopříjmové domácnosti, musel by odstoupit od podané žádosti, vrátit poskytnuté finanční prostředky, vyčkat na vypořádání žádosti ze strany Fondu a následně podat novou žádost.
Ano.
Tento bonus je i v podprogramu NZÚ Light.
Jedná se o dvě žádosti v samostatných výzvách, kombinační bonus tedy nelze získat.
Bonus se do výše podpory nezapočítává, je poskytován nad rámec schválené jednotkové podpory.
Tato podmínka je zrušena, všichni členové domácnosti musí mít nejpozději k doložení realizace trvalý pobyt v podporované nemovitosti, a dále pak po celou dobu udržitelnosti, tj. 5 let. Toto neplatí pro děti, které dospějí a osamostatní se.
Ano, bonus se vztahuje na vlastní dítě, osvojené nebo v dlouhodobé pěstounské péči.
Ne, výše podpory je stanovena jednotkově. Objem podpory zároveň nepřesáhne vynaložené způsobilé výdaje na podporované opatření a částku uvedenou ve schváleném rozhodnutí ministra.
U žádostí podaných do 30. června 2025 bude Fond přechodně akceptovat uznatelné realizační výdaje od 1. ledna 2021. U žádostí podaných od 1. července 2025 již toto platit nebude a uznat bude možné pouze realizační výdaje maximálně 12 měsíců zpět od data podání žádosti.
Ne, takovéto podklady se k žádosti nepředkládají, ale žadatel je do ukončení doby udržitelnosti povinen uschovat originály účetních a dalších dokladů (faktury, dodací listy, doklady o zaplacení atd.), včetně jejich příloh, a na vyžádání tyto doklady předložit Fondu ke kontrole.
Nemusí, a to v případě, že v podpořené nemovitosti trvale bydlí příbuzní žadatele v přímé linii (rodiče, děti).
Zprávu může i nadále potvrdit poradce NZÚ Light, nicméně pro oblasti podpory na výměnu zdroje za tepelné čerpadlo je povinnou přílohou také Výpočtový nástroj pro posouzení vhodnosti instalace tepelného čerpadla pro vytápění, kterou může potvrdit pouze osoba oprávněná v souladu se zákonem č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.
Nelze. Podporováno bude zateplení a výměny výhradně stávajících konstrukcí. Nové konstrukce lze realizovat také, ale bez podpory nebo v rámci komplexního opatření, tzn. v podprogramu Oprav dům po babičce.
Seznam vymezených obcí s podporou státu je k dispozici na webu programu.
Přechodné období se bude vztahovat na všechny nově podané žádosti, s datem podání od 20. února 2025 do 30. června 2025. Žádosti podané od 1. července 2025 již budou moci vykazovat náklady jen 12 měsíců zpětně od podání žádosti. Podmínky pro doložení realizace již podaných projektů se řídí podmínkami platnými v okamžiku podání žádosti o podporu.
U žádostí podaných do 30. června 2025 bude přechodně prodloužena lhůta způsobilosti výdajů od 1. 1. 2021. Od 1. července 2025 budou podporovaná opatření, realizovaná nejpozději rok před datem podání žádosti. V oblasti podpory obnovitelných zdrojů energie (fotovoltaika, výměna zdrojů tepla, příprava teplé vody, větrání a využití tepla z odpadní vody) budeme nově od 20. 2. 2025 poskytovat podporu pouze na nemovitosti zkolaudované před 1. lednem 2021. Novější stavby by měly být v souladu s platnými předpisy již relativně úsporné a většinou už mají nějaké environmentálně-energetické řešení zabudováno.
Podmínku trvalého pobytu/bydliště je třeba splňovat od doložení realizace do konce doby udržitelnosti. Tato podmínky plyne ze Závazných pokynů. Její porušení řeší sankce uvedené ve schváleném Rozhodnutí ministra. Jakékoli změny po doložení realizace žadatelem posuzuje Fond vždy individuálně (např. žadatel v podpořené nemovitosti zůstává; odstěhuje se pouze část původní domácnosti apod.).
Doba udržitelnosti bude nově 5 let pro všechny majitele rodinných domů, kteří podali žádost po 20. únoru 2025.
Toto je dotaz na konkrétní finanční instituce, které úvěr poskytnou. Zvýhodněné úvěry jsou poskytované na žádosti, které obsahují zateplení rodinných domů. Všechny instituce požadují jako povinnou přílohu žádosti o úvěr schválené Rozhodnutí ministra. Výše úvěru s garantovanou (zvýhodněnou) úrokovou sazbou je max. dvojnásobek výše poskytnuté podpory. Pro více informací se obraťte na pobočky zapojených bank a stavebních spořitelen.
Pokud podáte žádost do 30. června 2025, tak žádost musí splňovat podmínky nové výzvy, ale budeme akceptovat způsobilé výdaje od 1. 1. 2021 a ne standardních 12 měsíců před podáním žádosti.
Kontaktujte příslušného projektového manažera, domluvte se přímo s ním. Pro obdobné situace má Fond stanoveny jasné postupy.
Najděte v katastru nemovitostí na webu svoji nemovitost, klikněte na záložku „Stavební objekt“. Zde najdete datum dokončení objektu. V některých případech toto datum nemusí být uvedeno, můžete ho ale najít v kolaudačním rozhodnutí.
Ano, je to možné. Platí však, že nelze žádat dotaci na již podpořená opatření. Prakticky to znamená, že žádat může ten, kdo v minulosti získal dotaci z Nové zelené úsporám například na tepelné čerpadlo nebo třeba na fotovoltaiku, ale nečerpal dotaci na zateplení. Z programu Oprav dům po babičce si pak může zažádat o podporu optimálního zateplení a k němu přidat další opatření, která v minulosti nerealizoval.
Tzv. rodinný bonus bude poskytován k žádostem v případech, kdy žadatel prokáže, že má ve své výchově nezaopatřené dítě, a to dítě vlastní, osvojené a v dlouhodobé pěstounské péči. Výše bonusu je stanovena na 50 000 Kč (případně 25 000 Kč v případě střídavé nebo společné péče) za každé dítě ve výchově žadatele v okamžiku podání žádosti o podporu.
Toto není žádným limitem. Žadatel musí být vlastníkem domu a nezáleží, kdo s ním v domácnosti žije. Podstatné je, aby měl v nemovitosti v době doložení provedených energetických úprav trvalé bydliště.
V případě, že je původní stavba rodinného domu odstraněna a na jeho místě je bezprostředně umístěna stavba nového rodinného domu, můžete žádat v podprogramu Oprav dům po babičce.
Bonus za kombinaci opatření v programech Nové zelené úsporám je započten automaticky, před odesláním žádosti doporučujeme všechny položky zkontrolovat.
Aktuální Seznam výrobků a technologií není závazný a jsou v něm registrovány pouze vybrané typy výrobků (SVT kódy). Pokud využijete výrobky, které nejsou uvedeny v seznamu, doložíte při dokládání realizace dokumenty prokazující technické vlastnosti použitých výrobků. V aktuálním Seznamu výrobků a technologií již okna nejsou registrována, v rámci zateplení jsou registrovány pouze systémy ETICS (vnější kontaktní zateplovací systémy).
Vlastník rodinného domu – fyzická osoba. On a všichni členové domácnosti vlastní nanejvýš dvě nemovitosti určené k bydlení, a to minimálně od data doložení realizace podpořené renovace po celou dobu udržitelnosti (5 let). Po stejnou dobu budou mít žadatel i všichni členové jeho domácnosti trvalý pobyt v podpořené nemovitosti. Tato podmínka se netýká dětí, které dospějí a osamostatní se.
Ne, za členy domácnosti jsou považovány pouze ty osoby, které v podporované nemovitosti reálně bydlí.
Definici podporované nemovitosti i rodinného domu najdete v Závazných pokynech pro žadatele a příjemce podpory na stránce Podmínky poskytování dotací pro rodinné domy od února 2025. Nově je podmínka trvalého pobytu vztažena nejpozději na okamžik podání doložení realizace a po celou dobu udržitelnosti.
Pakliže plocha využívaná k předmětnému podnikání nebo komerčnímu pronajmu nepřesahuje 20% vnitřní podlahové plochy, pak ano.
Ne, není splněna podmínka vlastnictví nanejvýš dvou nemovitostí určených k bydlení nebo podílu na takové nemovitosti.
Ne, žadatel a celá domácnost – tedy všichni členové domácnosti žijící v podporované nemovitosti – může vlastnit pouze podpořenou nemovitost + ještě jednu další.
Ano. Nově je podmínka vlastnictví 1+1 nemovitost k bydlení, která platí pro žadatele a všechny členy domácnosti v podporované nemovitosti.
Ne, plocha využívaná k ekonomické činnosti, popř. k pronájmu nesmí přesáhnout 20 % celkové plochy podporované nemovitosti.
Ne, v případě vlastnictví bytového domu není splněna podmínka vlastnictví nanejvýš dvou nemovitostí určených k bydlení. Počítá se do toho také vlastnictví bytů v bytových domech.
Omezení vlastnictví počtu nemovitostí k bydlení na nejvýše dvě nemovitosti určené k bydlení se vztahuje na žadatele i domácnost podporované nemovitosti (tedy žadatel + všichni členové domácnosti v podporované nemovitosti bydlící).
Ano, v tomto případě se posuzuje ta domácnost, která v podporované nemovitosti skutečně bydlí. Členové této domácnosti musí mít v nemovitosti trvalý pobyt. Vlastník budovy a všichni obyvatelé dané nemovitosti, musí kromě podmínky nízkopříjmovosti splnit také podmínku, že dohromady vlastní maximálně 2 objekty sloužící k trvalému bydlení.
Pokud podnikáte na maximálně 20 procentech plochy nemovitosti , pak to problém není, dotaci totiž můžete získat v případě, pokud plocha využívaná k ekonomické činnosti, popř. pronájmu, nepřesáhne 20 % celkové plochy domu.
Ne. Podmínkou získání dotace dotace z Nové zelené úsporám Light je, že žadatel je vlastníkem nebo spoluvlastníkem domu a ke dni doložení realizace a po celou dobu udržitelnosti (5 let) je v něm přihlášen k trvalému pobytu. Pokud tato podmínka není splněna, o dotaci z NZÚ Light žádat nelze, a to ani v případě, že žadatel v domě dlouhodobě žije.