Zbývající finanční prostředky: NZÚ Standard 2,4 mld. Kč, NZÚ Light 0,8 mld Kč. Více podrobností zde
Během pondělního výjezdu na Vysočinu zavítal ministr životního prostředí Petr Hladík do dřevozpracovatelského závodu ve Ždírci, kde jednal o větší podpoře dřevostaveb, a také do Světlé nad Sázavou. Tam u příležitosti překonání hranice dvou tisíc žádostí o dotaci z programu Oprav dům po babičce navštívil moderní novostavbu, na kterou získali majitelé finance právě z tohoto programu. Mladá tříčlenná rodina tak díky příspěvku 1 319 000 korun od Státního fondu životního prostředí ČR může začít žít v energeticky úsporném domě.

„Pomáháme rodinám zajistit si důstojné bydlení, protože bydlení je pro život a výchovu dětí základ. Mám radost, když vidím konkrétní rodiny, kterým pomohly naše investiční programy. Právě pro ně jsme program Oprav dům po babičce z Nové zelené úsporám připravili. Zájem o tuto podporu je velký – aktuálně přesáhl 2020 žádostí za téměř 2 miliardy korun. Velkou výhodou programu je, že domácnosti bez dostatku našetřených financí dostanou dotaci na pokrytí 50 % výdajů předem a navíc od března mohou na renovace svých domů využít zvýhodněné úvěry. Věřím, že tato kombinace pomůže lidem, aby si nemuseli brát hypotéky s vysokými úvěry a mohli si komplexní renovace opravdu dovolit. Před spuštěním zvýhodněných půjček jsme evidovali průměrně 250 žádostí měsíčně, od 1. března se zájem zvýšil v průměru na téměř 400 žádostí měsíčně,” říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

Díky dotaci Oprav dům po babičce budou mít energeticky úsporný domov

Jedním z úspěšných žadatelů v programu Oprav dům po babičce je Zdeněk Prchal s rodinou. Ve Světlé nad Sázavou koupil pozemek se starým domem ze 40. let a chtěl se pustit do oprav. Dům měl ale velmi špatné predispozice. „V každé místnosti byla kamínka, chyběly tu rozvody, zároveň byla prasklina po celé zdi, nebylo proto ani ze statického hlediska možné ho zrekonstruovat. Rozhodli jsme se tedy pro zbourání a postavení nového jednopodlažního domku o celkové ploše 145 m2 na původním místě,” vyjmenovává majitel domu Zdeněk Prchal. A dále vysvětluje: „Od našeho projektanta jsem se dozvěděl o programu Nová zelená úsporám a rozhodl jsem se ho využít. Projektant nám doporučil přímo podprogram Oprav dům po babičce, který byl pro nás ještě výhodnější, a následně vše zařídil – včetně projektu, který je k žádosti o dotaci třeba přikládat. Peníze na stavbu jsme dostali asi 30 dní od podání žádosti, takže jsme si nemuseli brát větší hypotéku na splacení celé částky. Když jsme začínali s výstavbou svépomocí, cena veškerého stavebního materiálu se rapidně zvedla. I proto nám pomohla tato dotace – jinak bychom nebyli schopni rodinný dům dostavět pouze z hypotéky. Navíc se díky nastavení tohoto programu celý proces velmi urychlil, nečekali jsme na stavební práce tak dlouho. Celkem jsme dostali příspěvek ve výši 1 319 000 korun, který zahrnoval i příspěvek 50 tisíc korun na dítě. Jelikož máme malou dceru, byla pro nás tato další finanční podpora velkým přínosem,” dodává majitel energeticky úsporné novostavby.

„Tím, že jsme museli postavit nový dům, navíc ušetříme na energiích, protože je oproti původnímu nezateplenému domu energeticky mnohem úspornější,” vyjmenovává Zdeněk Prchal hlavní výhodu realizované stavby.

5 % demolicí starých domů, 95 % renovací

„Takových případů, jako je ten rodiny Prchalových, je pět procent ze všech žádostí o dotaci, tedy zhruba stovka z dvou tisíc. Proto umožňujeme za splnění určitých podmínek také zbourání a postavení nového domu na původním místě. Zástavba se dále nerozšiřuje a nezabírá se další půda,” uvádí ministr Hladík s tím, že je i demolice domu výhodným řešením, jelikož se nemusí stavět nové cesty a zařizovat síťování.
Program Oprav dům po babičce z Nové zelené úsporám podporuje zejména komplexní renovace starších domů a umožňuje vytvořit si energeticky úsporné bydlení. Je adresovaný zejména rodinám s dětmi. Úspěšní žadatelé získají ke standardním bonusům i rodinný bonus ve výši 50 tisíc korun za každé nezaopatřené dítě. Finance se navíc daří velmi rychle dostávat k žadatelům, zhruba 70 % podaných žádostí o dotaci je již proplaceno.

Zvýhodněné úvěry jako příležitost pro mladé rodiny

Od 1. března navíc v rámci programu Oprav dům po babičce spustily stavební spořitelny a banky (ČSOB stavební spořitelna, Modrá pyramida, Raiffeisen stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny a UniCredit Bank) jak poradenství dotačních projektů, tak zvýhodněné financování půjčky. A nabízí oproti běžným úvěrům poloviční úrok.

„Jen od začátku března, kdy se výhodné půjčky spustily, registrujeme 781 žádostí o dotace za 758 milionů korun, což je skoro 40 % všech dosavadních žádostí. V této chvíli evidujeme od spořitelen a bank zvýhodněné půjčky v celkovém objemu 33 milionů korun pro 55 klientů. Požádat si o zvýhodněný úvěr ale mohou všichni příjemci dotace v programu Oprav dům po babičce, tedy o ti, kteří podali žádost před 1. březnem 2024,” upozorňuje ministr Petr Hladík.

Připomíná, že pro rok 2024 je maximální výše úroku u zvýhodněných úvěrů zastropována na 3,5 % a úrok se už blíží spíše 3 % (ČSOB 3 %, KB 3,19 %, Buřinka 3,38 %, UniCredit Bank 3,4 %). Výhodou navíc je i dlouhodobá splatnost, a to až 20 let i více. Nabízené dotační poradenství k programu Oprav dům po babičce pak od března využilo už více než tisíc klientů ze všech krajů ČR, nejvíce jich bylo v Moravskoslezském kraji.